The Rosendale Team 2020/2021

Senior Leadership Team

Kate Atkins, Headteacher
Jane Boothroyd, Deputy Headteacher
Esther Gee, Deputy Headteacher

Lead Practitioners

Michele Chung, Assistant Headteacher & SENDco
Justine Paton, Rosendale Research School
Matthew Criddle, Lead Practitioner
Ian Herlihy, Lead Practitioner

Heads of Department

Douglas Cranston, Physical Development
Tom Milne, One World
Matt Ellis,  Technology
Emily Conner, Art and Design
Christie Vincett, Music and Performance

Heads of Year

Anja Fee, Nursery
Jo Stainton, Reception
Laura Donnelly, Year 1
Ian Herlihy, Year 2
Matthew Criddle, Year 3
Rachael Gallagher, Year 4
Sarah Tyler, Year 5
Lucy Badminton, Year 6

Nursery Class Teacher

Anja Fee

Nursery Teaching Assistants

Autherene Forrest

Reception Class Teachers

Doug Cranston, Matt Ellis, Suzy Lezameta, Jo Stainton

Reception Teaching Assistants

Sati Brown, Ava Pashova, Tracey Kelly, Tracey Wise

Year 1 Class Teachers

Laura Donnelly, Miriam Paridjanian, Lorisha Fielding

Year 1 Teaching Assistants

Neelam Nanda, Alison Russell, Diane Worrall

Year 2 Class Teachers

Emily Conner, Ian Herlihy, Justine Paton, Charmaine Rodrigues

Year 2 Teaching Assistants

Liz Ashton, Karen Boulter, Maryum O’Brien, Kimberley Stewart

Year 3 Class Teachers

Matthew Criddle, Gabriela Jaime, Andy Murphy

Year 3 Teaching Assistants

Andy Clarke, Georgina Patrut, Sue Reynolds

Year 4 Class Teachers

Rachael Gallagher, Tom Milne, Jemila Watts

Year 4 Teaching Assistants

Maria Martin, Joel Melville, Kavita Nanda

Year 5 Class Teachers

Katy Flynn, Tara Moore, Sarah Tyler,

Year 5 Teaching Assistants

Rhonda Albert, Carole Dooley, Sue Partridge

Year 6 Class Teachers

Lucy Badminton, Izzy Mason, Ben McClennan

Year 6 Teaching Assistants

Rob Reynolds, Darel Risden, Asha Somanah

Specialist Teachers

Lili Gan, Mandarin
Emma Roselli, Child Protection Officer and Forest School Teacher

Cover Teachers

Sarah Johnson (p/t)

Learning Support Assistants

Maria Bratos, Giles Brockensha, Liliana Chachian, Shaqueem Haughton, Grace Kulsumu, Sangita Patel, Sharon Pender, Pauline Smith, Dara Sugrue, Marielle Uhalde

Office Staff and General Enquiries

Natasha Byrne, School Business Manager
Jan Gibbs, Administration Officer
Jo Freeman-Skinner, Administration Officer
Teresa Smyth – Administration Officer
Martin Dean, Administration Officer
Vicky Bentham, Communications Officer

Premises Staff

Dave Weatherley, Premises Officer
Damien Flynn, Assistant Premises Officer