Rosendale Primary School

The Rosendale Team 2017/2018

Senior Leadership Team

Kate Atkins, Headteacher
Kate Taylor, Deputy Headteacher, CPD
Scott Palmer, Deputy Headteacher, Standards
Jane Boothroyd, Deputy Headteacher, English
Esther Gee, Acting Deputy Headteacher, Maths
Geraldine Pusey, School Business Manager

Lead Practitioners

Michele Chung, SENDco
Justine Paton, ReflectED on secondment
Matthew Criddle, Lead Practitioner
Ian Herlihy, Lead Practitioner
Katy Griffiths, Lead Practitioner

Curriculum Leaders

Douglas Cranston, Physical Development
Olga Droogleever, Creative Arts
Alison Nakibinge, Science
Tom Milne, One World
Lucy Badminton, Acting Curriculum Lead for Technology

Teaching and Learning Leads

Katy Griffiths, Foundation Stage
Jo Stainton, Year 1
Matthew Criddle, Year 2
Ian Herlihy, Year 3
Sarah Tyler, Year 4
Rosie Unwin, Year 5
Anja Fee, Year 6

Nursery Class Teacher

Matt Ellis

Nursery Teaching Assistants

Tracey Kelly, Neelam Nanda

Reception Class Teachers

Katy Griffith, Gabriella Jaime, Bronwyn Hattingh

Reception Teaching Assistants

Alison Russell, Diane Worrall, Tracey Wise

Year 1 Class Teachers

Emily Conner, Olga Droogleever, Jo Stainton

Year 1 Teaching Assistants

Sati Brown, Gabriella Beron-Cardona

Year 2 Class Teachers

Matthew Criddle, Meadhbh Hassett, Tara Moore

Year 2 Teaching Assistants

Liz Ashton, Autherene Forrest, Simon Ryrie

Year 3 Class Teachers

Laura Donnelly, Ian Herlihy, Christie Vincett

Year 3 Teaching Assistants

Rhonda Albert, Sue Partridge, Rob Reynolds

Year 4 Class Teachers

Hayley Collin, Izzy Mason, Sarah Tyler

Year 4 Teaching Assistants

Nathaniel Grant, Karen O’Halloran, Sue Reynolds

Year 5 Class Teachers

Lucy Badminton, Alison Nakibinge, Rosie Unwin

Year 5 Teaching Assistants

Karen Boulter, Carole Dooley, Kavita Nanda

Year 6 Class Teachers

Anja Fee, Tom Milne, Terence Ricketts

Year 6 Teaching Assistants

Femi Awosemo, Maria Martin, Asha Somanah, Teresa Smythe

Specialist Teachers

Kou You, Mandarin
Miriam Paridjanian, French
Doug Cranston, PE
Emma Roselli, Child Protection Officer and Forest School Teacher

Cover Teachers

Sarah Johnson (p/t), Andy Murphy,

ReflectED Project

Marc Rowland, Project Manager for ReflectED Research Project
Rachael Gallagher, on secondment for one year

Learning Support Assistants

Maria Bratos, Giles Brockensha, Claudia Cafeo, Liliana Chachian, Amanda Farrow, Grace Kulsumu, Kira Montague, Sangita Patel, Sharon Pender, Pauline Smith, Dara Sugrue, Marielle Uhalde

Office Staff and General Enquiries

Jan Gibbs, Administration Officer
Jo Freeman-Skinner, Administration Officer
Martin Dean, Administration Officer
Vicky Bentham, Communications Officer

Premises Staff

Dave Weatherley, Premises Officer
Damien Flynn, Assistant Premises Officer